WordPress 5.0 Geliyor! WordPress 5.0’da bizleri neler bekliyor?

W

WordPress 5.0’ın çıkış tarihi hızla yaklaşıyor. Bu sene diğer tüm güncellemeleri göz ardı ederseniz, şu anda 2018’in en büyük güncellemesi olacak (muhtemelen 2019’unda). WordPress, kullanıcıların ve geliştiricilerin yeni Gutenberg editörleriyle içerik yönetim sistemlerini nasıl kullandıklarını ve nasıl kullanabilecekleri hususunu tamamen değiştiriyor. Artık her şey bloklarla ilgili. Yeni kurulumlarda varsayılan olacak yirmi ondokuz  teması da bu güncelleme ile birlikte sunuyor.

WordPress’in yeni sürümlerinde olduğu gibi, her zaman öncelikle sürümü test etmenizi öneririz. Bu olası hatalardan önceden haberdar olmanızı sağlar, ancak bu sürüm ile birlikte gelen gutenberg editörü, üçüncü taraf eklentilere ve hatta temanıza kadar her şeyi etkilediği için, test isteğe bağlı değil zorunludur! Test etmezseniz, emekleriniz boşa gidebilir. Bu, son dakikaya kadar bekleyip, öylece geçiş yapabileceğiniz bir sürüm değil.

Bu, WordPress 5.0 sürümünde sunulacak olan yeniliklere ve diğer tüm değişikliklere göz atalım.

WordPress 5.0 Herşeyi Değiştiriyor.

WordPress 4.8 (Evans) ile, çok sayıda yeni widget ve iyileştirme sağlandı, ayrıca görsel editörde bağlantıların nasıl çalıştığı konusunda kullanışlı bir gelişme sağlandı.
WordPress 4.9 (Tipton) ile, web sitelerini kişiselleştirmek ve yönetmek için daha fazla kullanıcı merkezli bir yola doğru önemli bir adım atıldı. Özelleştirici, widget’lere yeni ve heyecan verici işlevler, kod düzenleme için güçlü bir metin editörü ve daha fazlası..

Geçmişteki güncellemelerin çoğu nispeten küçüktü ve çoğumuz için, bizi bu kadar etkilemedi. WordPress 5.0 farklı. Parça parça küçük iyileştirmeler eklemek yerine, bu sürüm tamamen aşağıdaki iki şeye odaklanmıştır:

  • Yeni Gutenberg WordPress Editörü
  • Yirmi Ondokuz WordPress teması

Bunun dışında küçük değişiklikler ve hata düzeltmeleri yalnızca duruma göre incelenir. Gerçekte, her şey Gutenberg’le ilgili. ?

İlk başta, bu çok fazla değişmeyen bir şey gibi gelebilir, ama bu güncelleme tam anlamıyla efsane! Gutenberg, WordPress’i web sitesi oluşturma alanında bir CMS olarak öne sürmek için bir girişimdir. Aslında, WordPress ekibi, eski sürüm döngüsünden uzaklaşmayı planlıyor, sadece daha büyük değişiklikleri tek seferde göreceğimiz yerde küçük güncellemeler alıyoruz.

Öyleyse Gutenberg tam olarak nedir? Gutenberg el kitabı, özetlemede harika bir iş çıkarır:

Gutenberg, WordPress editörünün – içerik eklemek, düzenlemek ve manipüle etmek için yeni bir arayüz – dönüşümü olarak başladı. Herkesin blok tabanlı bir kullanıcı arayüzü ile zengin, esnek içerik düzenleri oluşturmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Her tür sayfa bileşeni modüler bloklar olarak temsil edilir, yani birleşik bir blok menüsünden erişilebilir, bir sayfada herhangi bir yere bırakılabilir ve kullanıcının istediği özel sunumu oluşturmak için doğrudan düzenlenebilir.

WordPress deneyiminin nasıl çalıştığı ve hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için yeni fırsatlar yaratan temel bir modernizasyon ve dönüşümdür. Gutenberg, WordPress için yeni çerçeveler, etkileşim kalıpları, işlevsellik ve kullanıcı deneyimleri sunuyor…

Başka bir deyişle, WordPress 5.0 ‘da artık son on yıldır kullandığınız klasik WordPress editörüne veya metin editörüne sahip olmayacaksınız. ? Artık editörünüz böyle görünecek:

Aslında, WordPress kontrol panelinizde bu konu hakkında daha önce bir açıklama görmüş olabilirsiniz. Bu, WordPress 4.9.8’in küçük sürümüne kullanıcılara gerçekten bunun gerçekleştiği konusunda bilgi vermek için eklenmiş bir fragman olarak da varsayılabilir.

Gutenberg, yeni WordPress 5.0 yüklemelerinde varsayılan editördür. Endişelenmeyin, isterseniz klasik Editör eklentisini yükleyebileceksiniz. Bu, yeni Gutenberg editörünün yanında kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır.

Ancak, genel bir uyarımız var, Klasik Editör muhtemelen sonsuza kadar desteklenmeyecektir. Bu gerçekten geçici bir çözümdür. Bu nedenle, Gutenberg ve WordPress 5.0’a  kısa sürede alışmanızı öneririz.

Neden Gutenberg? Diye soracak olursak bir kaç yanıtımız var.

1. WordPress Rekabet Etmeli
Birincisi, WordPress’in kendi kendini barındırdığı sürümü açık kaynak olsa da, WordPress.com’un arkasındaki ekip olan Automattic, hala bir iştir. Wix ve Squarespace gibi diğer tüm web sitesi bina çözümleri ile rekabet etmek gerekiyor. WordPress pazar payına baktığınızda, 2017’den 2018’e, yıllık büyüme% 17,3 civarındadır. Bu harika görünüyor olsa da, bazı rakiplerine bir göz atın. Squarespace% 180 büyüdü ve Wix% 233 büyüdü.

Açık kaynak projesi ve işletme teknik olarak ayrıyken, birbirleriyle el ele giderler. Başka bir deyişle, WordPress’in yetişmesi gerekiyor! Neden tüm fantezi sayfa oluşturucu eklentilerinin inanılmaz bir oranda büyüdüğünü düşünüyorsunuz? Bunun nedeni, kullanıcıların web sitelerini oluşturmaları ve içerik yazmaları için daha kolay yollara ihtiyaç duymalarıdır. Sadece blog yapmak istiyorsanız, Medium ve Ghost gibi diğer yayın platformları bile çok daha iyi bir yazma deneyimine sahiptir.
Ancak, adil uyarı, Klasik Editör muhtemelen sonsuza kadar desteklenmeyecektir. Bu gerçekten geçici bir çözümdür. Bu nedenle, Gutenberg ve WordPress 5.0’a daha sonradan daha erken dalış yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu neden oluyor? Bir kaç sebep var.

1. WordPress Rekabet Etmeli
Birincisi, WordPress’in  sürümleri açık kaynak olsa da, WordPress.com’un arkasındaki ekip olan Automattic, hala bir ticari faaliyet. Wix ve Squarespace gibi diğer tüm web sitesi mimarisi  çözümleri ile rekabet etmesi gerekiyor. WordPress pazar payına baktığınızda, 2017’den 2018’e, yıllık büyüme% 17,3 civarındadır. Bu harika görünüyor olsa da, bazı rakiplerine bir göz atın. Squarespace %180 büyüdü ve Wix %233 büyüdü.

Açık kaynak projesi ve işletme teknik olarak ayrıyken, birbirleriyle birlikte ilerlerler. Başka bir deyişle, WordPress’in yetişmesi gerekiyor! Neden tüm websitesi mimarlarının büyük bir hızla büyüdüğünü düşünüyorsunuz? Bunun nedeni, kullanıcıların web sitelerini oluşturmaları ve içerik yazmaları için daha kolay yollara ihtiyaç duymalarıdır. Sadece blog yapmak istiyorsanız, Medium ve Ghost gibi diğer yayın platformları bile çok daha iyi bir yazma deneyimine sahiptir.

2. Bir Yenilenme Gerekli!
İkincisi, Gutenberg şimdi Facebook ve Instagram gibi şirketler tarafından kullanılan ve sürdürülen çok popüler bir JavaScript çerçevesi olan React üzerine kurulmuştur. Hostazor’daki geliştiricilerimiz React’ı seviyor ve aslında, biz çoğu projemizde React’a yer veriyoruz. Bunun yanı sıra Gutenberg, REST API, ESnext + JSX, WebPack, vb. Gibi birçok modern teknolojiden yararlanır. Riad Benguella, Gutenberg’in WordPress geliştirmeyi nasıl değiştirdiği konusunda harika bir mesaj yayınladı.

Nasıl yapılandırıldığını anladığınızda, “blok geliştirme” açısından geliştiriciler için yepyeni bir dünya açtığını göreceksiniz. Unutmayın, Gutenberg’deki her şey bloklarla ilgilidir. Yani muhtemelen bu terimi çok duyuyor olacaksınız.

Ancak, geliştiricilerin yeni dilleri öğrenmeleri gerektiğinden, işleri de karmaşıklaştırabilir. Ancak, neyse ki, WordPress topluluğu bu konuda yardıma yetişti ve  açık kaynak projeleri oluşturdu. Esasen bu, React, webpack, ES6 / 7/8 / Next, ESLint, Babel, vb. Yapılandırılmadan dakikalar içinde WordPress Gutenberg blokları geliştirmek için sıfır yapılandırma yazılım araç gereci gibi de görülebilir.

Yirmi Ondokuz Teması
WordPress 5.0 ayrıca yeni minimal Twenty Nineteen(Yirmi Ondokuz) temasını da içeriyor. Hem ön hem arka tarafta tam Gutenberg desteği ile sunuluyor.Bu temayı yakında daha detaylı olarak ele alacağız.?

Toplum Gutenberg ile ilgili ne düşünüyor?
WordPress’in internet üzerindeki tüm web sitelerinin %32’sinden fazlasına sahip olmasıyla, bunun gibi herhangi bir büyük değişiklik bazı tartışmalara yol açacaktır. Sonuçta dürüst olalım, WordPress editörü geçtiğimiz on yılda pek değişmedi.

Gutenberg WordPress eklentisine 500.000’den fazla aktif kurulumla bakacak olursanız, 5 yıldızdan 2.3 puan alır. En fazla 800+ 1 yıldızlı derecelendirme ile. Bu iyi görünmese de, insanların beta sürümünden beri Gutenberg’i derecelendirdiğini fark etmek önemlidir. Ayrıca, bu kadar büyük bir değişiklikle, değişime karşı dirençli olan kullanıcılardan bu tarz sert tavırlar görülmesi normal.

Resmi WordPress 5.0 Yayın Tarihi
Yani şimdi hepinizin sorduğu soru, WordPress 5.0 ne zaman çıkıyor? WordPress çekirdek ekibi, 19 Kasım 2018 tarihli bir hedef yayın tarihi belirledi. Ancak, bu geçici bir tarihtir. Bu tarihe kadar her şey hazır değilse, ikinci tarih kullanılır.

İlk  release : 27 Kasım 2018
İkinci release: 22 Ocak 2019

WordPress’te çalışan istemcilerle çalışıyorsanız, akılda tutulması gereken bir şeydir. Çünkü çıkış tarihi tatil dönemine denk geliyor. Tabii ki, Klasik Editör’ü kurabilir veya daha sonraki güncellemeye kadar güncellemeyi kaldırabilirsiniz.

WordPress 5.0’a Nasıl Hazırlanır ve Güncelleştirilir?
WordPress 5.0 ve Gutenberg’in ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamayız. Eklentilerinizin ve temanızın düzgün şekilde çalıştığından emin olmanız gerekiyor. Özel olarak oluşturulmuş bir çözümünüz varsa, güncelleştirmek için bir WordPress geliştiricisine ulaşmaya çalışmanız sizin için iyi olur. Bu güncelleme, WordPress sağlayıcısının sizin için düzeltebileceği bir şey değildir.

1. Gutenberg Eklentisini İndirin
WordPress 5.0 henüz çıkmamış olsa da, aslında şu anda yükleyebileceğiniz ve test etmeye başlayabileceğiniz Gutenberg eklentisinden oluşuyor. Ya da her şeyi test etmek isterseniz, WordPress 5.0 Beta 3’ü kurabilirsiniz. Bu sürümü demo olarak kurup kendi sitenizde denemeden önce test edebilir ya da entegrasyon için kullanabilirsiniz.

2. WordPress sitenizin bir yedeğini alın
Bir geliştirme veya aşamalandırma sitesi üzerinde test yapmıyorsanız (olması gereken), WordPress sitenizin tam bir yedeğini aldığınızdan emin olun. Kullanabileceğiniz çok sayıda harika WordPress yedekleme eklentisi var. Eğer Hostazor müşterisiyseniz, 14 gün boyunca saklanabilen otomatik yedeklemeler de dahil olmak üzere bir hazırlama sitesine ve dört farklı türdeki yedeklemeye erişiminiz olur. Saatlik periyotlardan başlayarak bir çok dönemsel yedekleme çeşidini müşterilerimize zaten ücretsiz olarak sunmaktayız.

3. Eklentileri ve Temaları Kontrol Et
Gutenberg ile yaptığınız testlerin bir parçası olarak, üçüncü taraf eklentilerinizin ve temanızın Gutenberg ile çalıştığından emin olmak istersiniz. WordPress editörüyle etkileşime giren her şey büyük olasılıkla etkilenir. Yoast SEO, özel meta kutuları olduğu için iyi bir örnektir. Gelişmiş Özel Alanlar başka bir boyut kazanacaktır.

4. WordPress 5.0’a Güncelleme 
Barındırma sağlayıcınıza bağlı olarak, web siteniz yayınlandıktan sonra otomatik olarak WordPress 5.0’a güncellenebilir. Hostazor’da sitenizin wp-config.php dosyasında WP_AUTO_UPDATE_CORE değerini doğru olarak ayarlamadığınız sürece sitenizi otomatik olarak WordPress 5.0 sürümüne yükseltmeyeceğiz. Bu her zaman ilk önce test etmeniz gerektiği için kasıtlı olarak devre dışı bırakılan bir ayardır.WordPress 5.0 resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, WordPress yönetici kontrol paneli aracılığıyla erişilebilir olacaktır. Araç çubuğundaki güncellemeler simgesini tıklamanız yeterlidir. Ardından “Şimdi Güncelle” düğmesine tıklayın. Siteniz güncellenirken, bakım modunda olacaktır. Güncellemeleriniz tamamlandığında siteniz normale dönecektir.

WordPress 5.0 ve Gutenberg, uzun zamandır sahip olduğumuz WordPress’in en büyük güncellemesi. Kullanıcıların editörle nasıl etkileşim kurdukları ve içerik yazdıkları, geliştiricilerin eklentileri ve temaları nasıl kodladığı gibi herkesi etkiler. Gutenberg projesinin ne kadar başarılı olduğunu sadece zaman gösterecek. Ancak ne olursa olsun, WordPress sitenizde hiçbir sorun olmadığından emin olmak için test etmeye başlamak en iyisidir.

 

 

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Yazar ; hostazor

Facebook Sayfamız

Bizi Twitter’da takip et

%d blogcu bunu beğendi: