WordPress Subdomain (Alt Etki Alanı) Rehberi; Verimli şekilde nasıl kullanılır?

W

Bir alt etki alanı, ana etki alanınızdan önce gelen etki alanı adınızın ek bir bölümüdür. Örneğin, subdomain.alanadi.com.

İstediğiniz kadar alt etki alanı ekleyebilirsiniz ve her bir alt etki alanı kendi farklı etki alanı olarak değerlendirilir (her zaman SEO için olmasa da).

Bu yazıda, alt etki alanları ve SEO etkilerinin yanı sıra bir alt etki alanı kullanmanın artıları ve eksileri hakkında genel bir tartışmaya başlayacağız.

Daha sonra “ne” den “nasıl” a dönüp , size farklı alt alanlara farklı WordPress kurulumları oluşturmak için bir WordPress alt alanını nasıl kullanacağınızı göstereceğiz . Ya da, alt etki alanlarında birden fazla siteyi çalıştırmak için bir WordPress yüklemesini de kullanabilirsiniz.

 • Bir Subdomain Kullanmanın SEO’ya Etkileri
 • Alt etki alanı kullanmanın artıları ve eksileri
 • WordPress Alt Etki Alanı Sitesi Nasıl Kurulur
 • WordPress Subdomain Kök Nasıl Taşınır
WordPress için en iyi kurulum seçeneği ne? Alt klasör mü? Subdomain mi? Cevapları biliyoruz! Hemen WordPress Subdomain rehberimizi oku. Tıkla ve Tweet at.

Bir Subdomain Kullanmanın SEO Etkileri

Bir alt etki alanı kullanmanın SEO etkileri söz konusu olduğunda, koridorun her iki tarafında insanları bulacaksınız.

Genellikle, tartışma bir alt klasör (siteniz.com/konu) ve bir alt alan adı(konu.yoursite.com) seçenekleri arasındadır.

Örneğin, burada Hostazor’da, Hostazor blog için bir alt alan adı kullanıyoruz – “blog.hostazor.com.tr”. Bununla birlikte, blogları için bir alt etki alanı kullanmayı tercih eden birçok başarılı işletme bulacaksınız. Örneğin, HubSpot “ blog.hubspot.com” kullanır .

Bazı uzmanlar, iki yaklaşım arasında bir etkisinin olmadığını ya da bazılarının bir SEO’yu olumsuz yönde etkileyebileceği için bir alt etki alanı kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini söylerken bazılarının olmadığını söylüyor. Google’daki John Mueller’e göre:

“Google Web Araması, alt alan adlarını veya alt dizinleri kullanma konusunda gayet iyi.”

John Mueller – Google

Alt alanları bulmanın Google’ın biraz daha uzun sürdüğünü, ancak uzun vadede ikisinin arasında bir fark olmadığını ve sizin için en iyi olanı seçmeniz gerektiğini söylüyor. Tek temeli, hangisini seçerseniz seçin, uzun vadede tercihinize bağlı kalmaya çalışmanız gerektiğidir.

Ancak, Google’ın söylediğine rağmen, alt klasörlerin çoğu durumda yakından bağlantılı konular için üstün bir yaklaşım olduğuna işaret eden birkaç SEO vaka çalışması vardır.

Örneğin, Monster.co.uk bir alt alan adından bir alt klasöre geçtikten sonra trafikte büyük bir sıçrama gördü :

Monster.co.uk trafik değişimi

Elbette, diğer yöne giden bazı vaka çalışmaları da bulacaksınız ve HubSpot blogu bir alt etki alanı kullanabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz konusunda oldukça iyi bir gösterge.

Aslında, bu böylesine önemli bir konudur ki, John Mueller’in yukarıdaki videosu, Search Engine Roundtable’ın burada belgelediği bir tartışma başlattı .

Peki gerçek nerede yatıyor? Maalesef, Google’ın algoritmasına erişimimiz yok , bu yüzden hiçbir zaman tam olarak bilemeyiz.

Google bunun önemli olmadığını söylüyor, ancak çoğu SEO uzmanı , içerik ana etki alanı adıyla yakından ilgili olduğunda alt alanlar yerine alt klasörleri tercih ediyor gibi görünüyor.

Alt etki alanı kullanmanın artıları ve eksileri

Alt alanları kullanma teorisini bitirmek için, bir alt alan kullanmanın avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

Artıları :

 • Ekstra ücret yok. Yeni alan adı satın almaya gerek kalmadan istediğiniz kadar alt alan adı oluşturabilirsiniz.
 • Google, sitenizin içeriğini ayırmak için alt alanlar ve alt klasörler arasında uzun vadeli bir fark olmadığını söylüyor.
 • Alt alanlar, aynı kök etki alanını kullanan ayrı WordPress kurulumları oluşturmayı kolaylaştırır. WordPress’i bir alt klasöre yükleyebilseniz de, URL çakışmaları potansiyelinden dolayı biraz daha zorlaştırır.
 • Aynı kök alanından birden fazla ayrı ürün satabilirsiniz, bu da markanızı korumanıza yardımcı olur. Örneğin, music.amazon.com .

Eksileri :

 • Birçok SEO uzmanı, alt alan adlarının, özellikle alt alan adını eklemeyi planladığınız içerik, kök etki alanıyla yakından ilgiliyse, SEO için alt klasörlere göre daha düşük olduğuna inanmaktadır.
 • Google, alt etki alanlarına eşit davransa bile, bu alt etki alanına bağlantılar oluşturmak için hala daha fazla çaba harcayabilir.
 • Alt alanlar ayrı alanlar olduğundan, bunları sitenizin geri kalanına entegre etmek daha zor olabilir. Örneğin, tek bir site WordPress kurulumu kullanıyorsanız, biri ayrı alan adı, biri de alt alan adı için olmak üzere iki ayrı kuruluma ihtiyacınız olacak.
 • Her bir alt etki alanını Google Arama Konsolunda ayrı bir web sitesi özelliği olarak eklemeniz gerekir.

Bir alt etki alanı, ana etki alanınızı ayırarak ek bir etki alanı adı oluşturmanıza olanak sağlar.

Alt alanlar, bir alt alandaki içerik ile ana alandaki içerik arasında bir miktar ayrım eklemek istediğinizde özellikle yararlı olabilir. Örneğin, Hostazor , hosting kontrol panosunu my.hostazor.com.tr‘ye yerleştirir ve Amazon, müzik servisini music.amazon.com’a ayırır .

Ancak, çoğu SEO uzmanı, blogunuz gibi, içeriğin yakından bağlantılı olduğu durumlarda alt klasörleri tercih eder.

WordPress ile bir alt etki alanı kullanmak istiyorsanız, her bir alt etki alanına tamamen ayrı bir WordPress yüklemesi oluşturabilir veya hepsi aynı WordPress yüklemesinin desteklediği alt etki alanlarında ayrı siteler oluşturmak için bir WordPress Multisite ağı kullanabilirsiniz.

Alt etki alanlarının WordPress ile nasıl kullanılacağı hakkında hala sorunuz var mı? Bir yorum bırakın ve bize bildirin!

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Yazar ; hostazor

Facebook Sayfamız

Bizi Twitter’da takip et

%d blogcu bunu beğendi: