QUIC nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Q

Hostazor olarak Google’ın QUIC teknolojisini kullanmaya başlıyoruz. Peki nedir bu QUIC?

QUIC, Google’ın UDP üzerinden gerçekleştirdiği deneysel ve düşük gecikmeli bir internet protokolüdür. Genellikle hızın önemli olduğu ve gecikmeye tahammülün olmadığı çevrimiçi video sunucuları, online oyunlar, VOIP hizmetleri gibi alanlarda UDP kullanılıyor. Google’ın geliştirdiği yeni iletişim kuralları dizisinin adı ise zaten hızı anlatmak için kullanılan İngilizce’deki Quick ifadesinden geliyor.

UDP ve dolayısıyla QUIC, TCP protokolüne göre daha hafif bir şekilde dizayn edilmiş. Verileri, birbiri arasında bağlantı kurmadan yollayan UDP protokolleri, minimum protokol mekanizması ile paketin erişim garantisini istemeden, basit manada iletim için görev yapar. Bu, gönderici sunucunun, istemci sunucu ile döngülere girmeyeceği yani doğrulama yapamayacağı anlamına gelir. İşte UDP bu yüzden daha hafif bir platform ve bu yüzden özellikle çevrimiçi oyunlarda tercih ediliyor.

Web sitelerinde TCP bazlı gecikmeler bazen milisaniyeleri aşıp saniye bazına kadar ulaşıyor. Google’ın yeni protokolü QUIC ise işte tam olarak burada devreye giriyor. UDP ve TCP iletişim kurallarının en faydalı ve en iyi özellikleri alınıp  ortaya harmanlanmış, modern, güvenli bir araç çıktı.

Güvenli TCP bağlantıda bir web tarayıcı verileri almaya başlamadan önce genellikle iki veya üç döngü yürütülür. QUIC ise hemen tarayıcının sunucu ile iletişim kurmaya başlamasını sağlıyor. Ayrıca tıkanıklık kontrolü, otomatik yeniden iletim denemesi gibi yeni özellikler, QUIC’in elini UDP karşısında ciddi anlamda güçlendiriyor.

Neden UDP?

Görünüşte TCP çok daha kompleks ve işlevsel bir protokol ancak biraz hantaldır. Peki o zaman Google neden doğrudan TCP protokolünü iyileştirmek için çalışmadı? Burada iş biraz karışıyor aslında. TCP genellikle işletim sistemi çekirdeği içine gömülü bir şekilde kanalize olarak görev yapıyor. Eğer Google TCP temelli bir şeyler yapmak isteseydi, protokol üzerinde hiçbir kontrol yetkisi olamayacaktı. Google’ın açıklamalarındaki “”QUIC, yeni fikirler üretmek ve deneyim kazanmak için bir test ortamı sunuyor” ifadesi de UDP’nin neden tercih edildiğini ifade etmek için gayet yeterlidir.

QUIC Ne kadar Performans Farkı Sağlar?

Google, bir süredir web deneyimini optimize ederek iyileştirecek işler üzerinde çalışıyor. Mesela webp formatı bugün Google’ın tüm sitelerindeki görsellerde etkin olarak kullanılıyor (Örneğin Google Play Store’a Chrome ile girdiğinizde görsellerin webp uzantılı olduğunu görebilirsiniz). QUIC de bu noktada önemli bir kilometre taşıdır.
Yapılan testlerde Google arama motoru üzerinde %3 bir performans artışı elde edilmiş. %3 gözünüze çok küçük gelmesin zira dünyanın belki de en optimize web sayfası olan Google Search için bu rakam büyük önem taşıyor. Dğer sitelerdeki etki çok daha büyük olacaktır. Mesela YouTube’a QUIC ile bağlanıldığında, video izlerken ön bellek yenilemesi %30 daha düşük seviyede gerçekleşmiş. Ayrıca bazı düşük bağlantılarda web sayfaları ciddi manada daha hızlı yüklenmeye başlamıştır.QUIC ve HTTPv2 ile iyileştirilen erişim deneyimi çağımızın önemli bir gelişmesi olduğu gibi, Hostazor olarak da bu protokolleri yakından takip edip, testlerini tamamladıktan sonra tüm müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. QUIC  – HTTPv2 – SPDY gibi protokolleri kullanıp kullanmadığınızı HTTP/2 and SPDY indicator isimli chrome eklentisi ile görüntüleyebilirsiniz.

3 Yorum

Bir Cevap Yazın

Yazar ; hostazor

Facebook Sayfamız

Bizi Twitter’da takip et

%d blogcu bunu beğendi: